۱۲۰ کیلو برد-برد! / و ما ادراک ما عراقچی؟

۱۲۰ کیلو برد-برد! / و ما ادراک ما عراقچی؟
گزارش اخیر آژانس انرژی اتمی نشان می‌دهد علیرغم تکذیبیه چندی پیش عباس عراقچی، دولت ایران خواست آمریکایی‌ها برای کاهش ذخایر هسته‌ای کشورمان را پذیرفته است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری بوشهر به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، عبدالله عبداللهی طی یادداشتی نوشت:

ماه‌ها پیش و در کوران مباحث داغ هسته‌ای درباره مذاکرات ایران و ۵+۱ و پیرو اظهارات پرتکرار دولتمردان درباره رسیدن به یک توافق برد-برد با طرف مقابل -که مشخصاً آمریکا محور اصلی آنها بود- مازیار بیژنی کارتونیست کشورمان کاریکاتوری کشید که آنچه عملاً تحت شعار برد-برد رخ می‌داد را به نمایش می‌گذاشت.

در این کارتون طرف مقابل سانتریفیوژهارا به عنوان نمادی از دستاوردهای هسته‌ای ایران به دوش کشیده و پا به فرار گذاشته، طرف خودی چشمها را بسته، آرزوی توفیق می‌کند! و ناظر بیرونی هم فریاد برد-برد سر می‌دهد!

کارتونی از مازیار بیژنی/آنچه درباره شعار برد-برد در عمل اتفاق می‌افتد در این کاریکاتور به خوبی به نمایش گذاشته شده است

مصادیق این نوع تحقق شعار برد-برد دولت محترم یازدهم در موضوع هسته‌ای فراوان است، اما یک نمونه عجیب و مهم آن اخیراً رخ داده است. اواخر دی‌ماه سال جاری و پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام بین نماینده ایران و طرف مقابل، وال‌استریت ژورنال نوشت که طرف ایرانی با کاهش ذخایر هسته‌ای خود به کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم موافقت کرده است.  صحت این خبر لوازم و تبعات مهمی به همراه داشت؛ اولاً نشان می‌داد ایران فشارهای پسابرجامی آمریکا را هم پذیرفته و از همین حقوق نیم‌بند برجامی خود نیز چند قدم عقب‌نشینی کرده است  و ثانیاً اینکه بار دیگر از خطوط قرمز اعلامی نظام به طرز آشکاری عبور شده است.

وال استریت گزارش داد که ایران با کاهش ذخایر هسته‌ای خود موافقت کرده است

طبق معمول چنین مواقعی، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان برای تکذیب فوری وارد عمل می‌شود. او در گفت‌وگویی با رد اکید ادعای وال‌استریت ژورنال، تلویحاً اعلام کرد که در این مذاکرات هم بحمدالله برد-برد دیگری برای دولت ایران حاصل شده است! عراقچی مشخصا تصریح کرد که “بر اساس این طرح کلیه رسوبات مواد غنی‌شده که از لوله‌ها بیرون آورده می‌شوند از شمول ۳۰۰ کیلو ذخایر مواد غنی‌شده ایران خارج شده و بدین ترتیب ایران قادر خواهد بود مواد بیشتری را غنی‌سازی کند.”


عباس عراقچی فوراً خبر وال استریت ژورنال را تکذیب کرد و گفت که از قضا ایران می‌تواند بیشتر از ۳۰۰ کیلو هم غنی‌سازی کند!

تکذیبیه آقای عراقچی آنقدر جدی بود که وال‌استریت ژورنال هم به خبر خود مشکوک شد و این تکذیبیه را در خبر خود گنجاند، منتها با توجه به ناجور و ناسازگار بودن بخشهای مختلف خبر و ردیه جناب عراقچی، در انتها نوشت که البته همچنان سوالاتی برای ما باقی مانده که حل نشده است!

با این همه، گزارش ۲۴ فوریه ۲۰۱۷(۶ اسفند ۹۵) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئله را به طور کامل روشن کرد؛ در بند ۱۲ و ۱۳ این گزارش آمده است که:


بند ۱۲ و ۱۳ گزارش ۲۴ فوریه ۲۰۱۷ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

۱۲٫ در بازه زمانی گزارش، کل موجودی ذخیره شده اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از میزان ۳۰۰ کیلوگرم UF6 غنی‌شده تا میزان ۳٫۶۷ درصد اورانیوم ۲۳۵ (یا معادل آن در اشکال مختلف شیمیایی) فراتر نرفته است. میزان ۳۰۰ کیلوگرم UF6 معادل با ۲۰۲٫۸ اورانیوم می‌باشد.

۱۳٫ در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۷، میزان اورانیوم غنی شده تا ۳٫۶۷ درصد اورانیوم ۲۳۵ ایران ۱۰۱٫۷ کیلوگرم بوده است[۲۰]، بر اساس برجام و مصوبات کمیسیون مشترک.

این گزارش به صراحت اعلام می‌کند که کل میزان UF6 ایران اخیراً به ۲۰۲ کیلوگرم و اورانیوم خالص غنی‌شده به ۱۰۱ کیلوگرم کاهش یافته است در حالی که ایران بر مبنای برجام محق بود که ۳۰۰ کیلوگرم UF6 داشته باشد و قاعدتاً در این حالت میزان اورانیوم خالص انباشت شده حداقل ۱۵۰ کیلوگرم بود.


بند ۷ ضمیمه A برجام؛ در این بند از کلمه Stockpile استفاده شده است که به معنای ذخیره نهایی است. این بند از برجام به ایران اجازه‌ می‌دهد ۳۰۰ کیلوگرم ذخیره «نهایی»‌ مواد غنی‌شده ۳٫۶۷ درصد هسته‌ای داشته باشد

آنچه دولت ایران در مذاکرات دی‌ماه(کمیسیون مشترک) پذیرفته کاملاً روشن است: ایران موظف شده است هر ۱۲۰ روز یکبار از طریق تزریق اورانیوم ضعیف شده( depleted uranium) به تاسیسات غنی‌سازی، اورانیوم غنی‌شده موجود در داخل لوله‌ها را به اورانیوم طبیعی تبدیل کند. بدین ترتیب برخلاف برجام که به ایران حق می‌داد ۳۰۰ کیلوگرم ذخیره نهایی(Stockpile)  بعلاوه اورانیوم غنی‌شده داخل لوله‌ها(حدود ۱۲۰ کیلوگرم) در اختیار داشته باشد، عملاً دولت ایران اورانیوم غنی‌شده موجود در داخل لوله‌ها را به دست خود به اورانیوم طبیعی تبدیل خواهد کرد!

+ خبر مرتبط: آیا عراقچی تمام حقیقت را گفت؟

بنابراین نه تنها تکذیبیه جناب عراقچی بر خبر پیشین وال‌استریت ژورنال از اعتبار ساقط می‌شود، بلکه گزارش آژانس رسماً تایید می‌کند که اولاً علیرغم تصریحات و ادعاهای پیشین دولت‌مردان ایران مبنی بر رد هرگونه امکان مذاکره مجدد(Renegotiation) درباره برجام، این مذاکره مجدد نه تنها انجام شده بلکه بالاتر از آن، اساساً مذاکره‌ای رخ نداده بلکه خواست طرف مقابل به دولت ایران رسماً دیکته و ۱۲۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی‌شده عملاً از دست خارج شده است.


اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از جمله آقای عراقچی می‌گفتند به هیچ وجه مذاکره مجددی درباره توافق هسته‌ای در کار نخواهد بود. اما به نظر می‌رسد اگر هم مذاکره‌ای نبوده، بدون مذاکره خواست طرف مقابل را پذیرفته‌اند!

 

ثانیاً دولت ایران در این مسئله نیز همچون بسیاری از موارد دیگر در موضوع هسته‌ای، دچار بیش‌فعالی هم شده است. بدین معنا که گزارش آژانس حاکیست از همان روز مذاکرات اخیر در وین و شاید حتی پیش از آن، کاهش ذخایر هسته‌ای ایران آغاز و به امر طرف مقابل تمکین شده است.

آقای عراقچی ۱۴ اسفند ماه در کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی گفته؛ حال برجام خوب است. ما نیز با این گزاره موافقیم. آنقدر حال برجام خوب است که حتی ترامپ هم دیگر به دنبال پاره کردنش نیست.

انتهای پیام/

منبع نوشته:https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/12/17/1348339/120-کیلو-برد-برد-و-ما-ادراک-ما-عراقچی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *