لوپ اسکوپ ابزاری دقیق و کاربردی در علم دندان پزشکی و جراحی داخلی

لوپ اسکوپ ابزاری دقیق و کاربردی در علم دندان پزشکی و جراحی داخلی


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری از بوشهر، یکی از طرح های مهم و مورد نیاز در شاخه علوم پزشکی و دندان پزشکی که توسط یکی از جوانان نخبه بسیجی تحت سرپرستی و حمایت مرکز حمایت از مخترعان سازمان بسیج علمی پژوهشی بوشهر در حال انجام است، دوربین لوپ اسکوپ است.

علی کریمی متولد ۱۳۷۴ و دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه خلیج فارس بوشهر در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری بسیج در مورد طرح خود گفت : در دندان پزشکی عینکی بنام اسکوپ وجود دارد که با استفاده از یک جفت عدسی های مخصوصی که روی آن هست می توان به صورت کاملا واضح و دقیق دندان های انتهایی را مشاهده کرد. وجود این عینک در جراحی های دقیق و حساس که نیاز به ظرافت و دقت عمل بالا دارد به جراح کمک می کند تا محدوده ی دید دقیق تر و واضح تری از محل مورد نظر داشته باشد.

وی در خصوص معایب ابزار موجود افزود : این عینک ها بصورت مونتاژ کامل و با عدسی های تثبیت شده هستند که دارای یک فاصله ی کانونی حدودا ۳۵ سانتی متری هستند لذا پزشک برای مشاهده محل مورد نظر می بایست در فاصله ی مورد نظر قرار بگیرد و اگر اندکی جابجا یا عقب جلو شود، فرد دید واضح خود را از دست می دهد. همچنین این عینک های میبایست در طول مدت استفاده حتما بر روی صورت قرار داده شده و به دلیل وزن زیاد در عمل های طولانی، ناراحتی و ناخوشایندی برای پزشک ایجاد می کند. قیمت آنها نیز بطور معمول مابین سه میلیون و پانصد تا چهار میلیون است.

مهندس کریمی در خصوص مزایای طرح دوربین لوپ اسکوپ طراحی خود گفت : ما در این طرح برای افزایش وضوح و کیفیت تصویر از دوربین استفاده کردیم که بطور مثال در موارد دندان پزشکی در کنار فک بیمار نصب شده و تصاویر را با استفاده از سیستم wifi به صورت مستقیم به نمایشگر LCD ، لپ تاپ و یا گوشی تلفن همراه ارسال می کند.

آقای کریمی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری بسیج در خصوص پیشرفت کار و نمونه ی تجاری این طرح گفت : نمونه ی آزمایشگاهی این طرح ساخته شده و تست های کیفیت سنجی انجام گرفته است. در حال حاضر در حال ساخت نمونه ی تجاری و کاملا مهندسی آن با تمامی امکانات مورد نیاز هستیم که پس از گذر از تست های پایانی قابل ارائه به بازار فروش است.

وی بازار هدف این محصول را پزشکان جراح دندان پزشکی و بیمارستان ها جهت استفاده در جراحی های داخلی و غدد ذکر کرد. او همچنین قیمت تقریبی محصول نهایی (دوربین) جهت ارائه به بازار را ۸۰۰ هزار تومان الی یک میلیون تومان در نظر گرفت.

آقای کریمی در خصوص دلایل مراجعه به سازمان بسیج علمی پژوهشی جهت پیگیری و ارائه ی طرح خود، علم به توانایی و حمایت بسیج و داشتن اعتماد را ملاک های اصلی خود برای مراجعه به این نهاد اعلام کردند. وی افزود بیش از ده ها پزشک و دندان پزشک در سطح شهر بوشهر و همچنین برخی دانشگاه ها، پیشنهاد همکاری داشته اما از طریق بسیج دانشجویی به این مرکز مراجعه کرده است.

طرح سرمایش و گرمایش سریع مایعات بدون استفاده از انرژی الکتریکی از دیگر ایده های در حال پژوهش این جوان خوش ذوق خلاق بوشهری است که در آینده توسط این سازمان مورد حمایت و تجاری سازی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *