طرح های مورد حمایت سازمان بسیج :
راکت پرنده ی بوشهری جایگزینی مطمئن و کم هزینه برای موشک های هوایت شونده ی برد کوتاه

<span style='color: rgb(0, 117, 125);font-size:19px;font-family: mitra;'>طرح های مورد حمایت سازمان بسیج :</span><br>راکت پرنده ی بوشهری جایگزینی مطمئن و کم هزینه برای موشک های هوایت شونده ی برد کوتاه


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فن آوری از بوشهر، در سالهای گذشته با وجود نا امنی های بی سابقه در منطقه غرب آسیا و فعالیت گروه های تکفیری، طبق اعلام نظر کارشناسان نظامی داشتن دقت بالا و سرعت عمل واحدهای عملیات کننده در میدان های نبرد، جهت برتری میدانی و در دست داشتن ابتکار عمل، امری مهم و ضروری برای پیروزی در یک جبهه است، لذا دسترسی به سامانه های هدایت پذیر برد کوتاه با قدرت تخریب بالا جهت استفاده در درگیری های شهری در چند سال اخیر خصوصا در جنگ های سوریه و عراق مورد توجه شدیدی قرار گرفته است.

سیستم های غربی و شرقی موجود بنام موشک های کنکورز و کورنت و موشک های تاو نقش بی بدیلی را در برتری یگان های عمل کننده در جنگ ها شهری و فواصل کوتاه ضد تجمعات و ادوات زرهی و استحکامات ایفا کرده اند. قدرت تخربی بالا، دقت و سادگی کار از مزایای استفاده از این سامان ها است. اما در کنار کارآمدی عمومی بالا، ضعف هایی نیز در این سیستم ها وجود داشته که به عقیده ی کاربران و کارشناسان نظامی، استفاده از این تجهیزات را در پاره ای از مواقع غیر ممکن و حتی خطرناک می کند. قیمت بسیار بالای این تجهیزات و انحصار تولید آن توسط تعدادی محدود از کشور ها در کنار قیمت بالای آن، دسترسی و استفاده گسترده از این تجهیزات را با مشکل مواجه ساخته است.

خوشبختانه در سالهای گذشته محققان و دانشمندان ایرانی در صنایع نظامی موفق به ساخت و تست نمونه های موفقی از این گونه تجهیزات شده اند که بخشی از نیازهای داخلی را توسط صنایع دفاعی برطرف می کند. اما نیاز به ابزاری ساده تر، ارزان تر و اصلاح معایب سامانه های موجود توسط کاربران این موشک ها همچنان احساس می شود.

در استان بوشهر با توجه به وجود استعداد های برتر تحقیقاتی در صنایع و علوم مختلف، تعدادی از عزیزان نخبه بسیجی با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فن آوری بوشهر دست به انجام تحقیقات گسترده در زمینه طراحی سامانه ای ارزان قیمت با حدود یک پنجم قیمت هاسامانه های موجود با دقت عمل خوب به همراه سادگی بسیار بالایی زده اند که با استفاده از توان داخلی در زمینه تجهیزات و ابزار الکترونیکی در حال ساخت است.

سامانه ی جدید ضمن برطرف نمودن مشکلات سامانه های پیشین، از نظر عملکردی و هدایتی در چند مدل بصورت کنترل اپراتوری و خودکنترلی قابل استفاده بوده و برای رهگیری و شلیک نیاز به آموزش خاصی ندارد. قابلیت نصب بر روی انواع لانچرها و کاربرد های هوابه زمین، زمین به زمین، زمین به دریا و دریا به زمین در کنار قیمت بسیار پایین آن نسبت به سامانه های قبلی از دیگر مزیت های مهم آن به شمار می آید.

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *