جوانان خلاق و مبتکر بسیجی استان بوشهر، اینبار اعماق دریاها را هدف پژوهش های خود قرار داده اند
طراحی و ساخت زیر دریایی بدون سرنشین با قابلیت ناوبری خودکار

<span style='color: rgb(0, 117, 125);font-size:19px;font-family: mitra;'>جوانان خلاق و مبتکر بسیجی استان بوشهر، اینبار اعماق دریاها را هدف پژوهش های خود قرار داده اند</span><br>طراحی و ساخت زیر دریایی بدون سرنشین با قابلیت ناوبری خودکار


download-4

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فن آوری بوشهر، قرار است با حمایت خانه نخبگان شهید مهدوی استان بوشهر،توسط جوانان بسیجی و متخصص بوشهری یک سازه ی زیر دریایی با قابلیت ناوبری خودکار در اعماق دریای آزاد طراحی و ساخته شود.

به گفته مهندس علی محمد دشمن زیاری مسئول تیم طراحی و ساخت زیر دریایی، این وسیله بنا بر اعلام نیاز و ضرورت استفاده مداوم برخی از ارگانها و شرکت ها از فضای زیر سطحی و بستر دریا در اعماق خلیج فارس، طراحی خواهد شد که اولین ماموریت آن، اکتشاف و آشکارسازی محموله ها و تجهیزات دفن شده در بستر خلیج فارس خواهد بود.

به گفته علی محمد دشمن زیاری کلاس طراحی این زیر دریایی از نوع زیر دریایی های (AUV (Autonomus Underwater Vehicle بوده که در مقایسه با نوع ROV )(remotely operated underwater vehicle ساختار و مکانیزمی بسیار پیچیده تر و پرهزینه تر دارد اما به دلیل وجود برنامه ریزی های بعدی برای توسعه ی این طرح در مدل های با سرنشین و بدون سرنشین، دستیابی تکنولوژی این نوع طراحی و انجام موفق تست های آن امری ضروری و بسیار مهم است.

وی با اشاره به وجود طرح های مشابه در نوع ROV ، کارایی این نوع دستگاه ها را در حد ابتدایی خوب، اما برای پوشش کامل نیاز ها در صنایع ناکافی و ناقص دانستند. ایشان همچنین با بر شمردن برخی از امکانات و قابلیت هایی که در صورت موفقیت طرح می توان در این زیر دریایی نصب و تجهیز نمود، اعلام داشتند که این وسیله میتواند برای پوشش هر نیازی، چه نظامی و چه صنعتی و تحقیقاتی در اعماق دریا، پرتوان و موفق ظاهر شود.

مهندس دشمن زیاری در ادامه صحبتهای خود در خصوص راه ها و شرایط انجام پروژه گفتند: نهادها و تشکل های علمی متعددی برای ارجاع و حمایت مالی و معنوی از این پروژه که بازار تجاری بسیار خوبی در نوار ساحلی خلیج فارس خصوصا استان بوشهر دارد وجود داشت، اما به شخصه بنابر علاقه قلبی به سازمان بسیج و اعتمادی که به این نهاد داشتم، با وجود محدود بودن توان مالی بسیج علمی پژوهشی، تصمیم بر ادامه فرآیند در این نهاد گرفتم.

طرح زیر دریایی بدون سرنشین توسط کارشناسان متخصص در حوزه های الکترونیک و مکانیک، سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فن آوری بوشهر مورد تجزیه، تحلیل و تایید قرار گرفته و طی هماهنگی های صورت گرفته تحت عنوان طرح تفویضی به سازمان مرکزی بسیج علمی و پژوهشی کشور ارجاع داده خواهد شد.

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *